Za mirno ljeto, djeci je potrebno osigurati slijedeće: maksimalnu zaštitu od jakog utjecaja sunčevih UV zraka i osigurati pravilnu hidrataciju odnosno dovoljan unos tekućine.
Koje je idealno vrijeme za početak zaštite dječije kože od sunca?
Zaštita kože beba i djece potrebna je kroz cijelu godinu a ne samo u ljetnom periodu. Preparati za zaštitu od sunca koji su prilagođeni nježnoj bebinoj koži mogu se primjenjivati od navršenih 6 mjeseci, a do godine dana života djeteta preporučuje se izbjegavanje direktnom izlaganju suncu.
Kod odabira proizvoda za zaštitu od sunca obavezno pripazite da ima zaštitu od UVA i UVB zraka te jasno izražene SPF faktore!
UV oznaka se odnosi na ultraljubičaste zrake koje imaju snažan utjecaj na kožu. UVA i UVB zrake uzrokuju oštećenja na koži (nekada i nevidljiva), a dječija koža je posebno osjetljiva i „sve pamti“. Zato je briga o zaštiti kože Vašeg djeteta od rođenja izuzetno važna. Budući da u ljetnom periodu ni boravak u hladu niti oblačnije vrijeme, nije potpuna zaštita od opasnih sunčevih zraka (jer oblaci propuštaju UV zrake), djecu je potrebno štititi sredstvima koja osiguravaju zaštitu od obje vrste zračenja i obavezno birati viši faktor zaštite.
Napominjemo, niti jedan proizvod za zaštitu od sunca ne štiti 100 % stoga je potrebno potpuno izbjegavati sunce u najtoplijem dijelu dana!
SPF je omjer vremena izloženosti sunčevom zračenju uz minimalo uočljivo crvenilo na zaštićenoj koži i vremena koje je potrebno za pojavu crvenila na nezaštićenoj koži. Od loših posljedica, UVA zračenje uzrokuje supresiju imuniteta, odgovorno je za prijevremeno starenje kože, nastanak alergija dok UVB zračenje izaziva otečenost, crvenilo te opekotine.
Preporuka je da najniži zaštitni faktor za bebe i malu djecu bude SPF 30!
Koji su to sigurni filteri i sastojci krema za sunčanje za pedijatrijsku populaciju?
Uvijek je sigurniji odabir mineralnih a ne hemijskih filtera, jer mineralni filteri odbijaju sunčeve zrake i nemaju potencijalne štetne učinke na kožu djece. Poželjni sastojci preparata su titanijum dioksid i cinkov oksid koji su nježniji za dječiju kožu te imaju sposobnost da blokiraju UVA i UVB zračenje.
Što se tiče odabira oblika preparata za bebe i djecu, preporučuju se losioni i mlijeka te kreme vodootporne teksture jer se ravnomjernije nanose na kožu u cilju što potpunije zaštite a istovremeno se osigurava zaštita i nakon kupanja i znojenja.
https://shop.ljekarnavitez.ba/index.php?route=product/product&product_id=2179
Svakako treba izbjegavati preparate koji u svom sastavu imaju parabene, ftalate, parfeme i druge iritanse.
Sigurni sastojci u proizvodima za zaštitu od sunca za djecu su ekstrakt kamilice, zelenog čaja, voća, aloe vera, shea maslac, hijaluronska kiselina, vitamini i organska ulja.
Kada se dijete mora skloniti od izloženosti suncu?
Ukoliko se na koži djeteta pojavi crvenilo, peckanje, otečenost, neophodno je dijete zakloniti od sunca te primjeniti termalnu vodu te neutralne losione sa umirujućim sastojcima.
https://shop.ljekarnavitez.ba/index.php?route=product/product&product_id=358&search=avene+ter
Ne zaboravite na hidrataciju organizma Vašeg djeteta!
Dovoljan dnevni unos tečnosti uslov je pravilnog funkcionisanja organizma. Voda pomaže u probavi, transportu hranjivih tvari, regulaciji tjelesne temperature i u mnogim drugim životno važnim funkcijama. Vodu svakodnevno gubimo znojenjem, mokrenjem i disanjem. Ljetno, vruće vrijeme dodatno će povećati potrebu za unosom tekućine te, budući da su u odnosu na odrasle osobe djeca sklonija dehidraciji, posebnu i dodatnu pozornost treba posvetiti upravo njima. Pojam dehidracija se odnosi na gubitak već 1 % tjelesne mase i može biti blaga, umjerena i teška. Prvi znakovi blage dehidracije su žeđ kojom organizam signalizira potrebu za tekućinom, promjena boje mokraće (postaje tamnija) te rjeđe mokrenje.
Jeste li znali da djeca u odnosu na odrasle osobe imaju veću površinu kože? Upravo je ova činjenica jedan od razloga zašto djeca putem znojenja brže gube tekućinu. Također, imaju brži metabolizam dakle trebaju češće jesti i piti. Djeca mogu zaboraviti na žeđ i zato je važno da ih se podsjeća da piju te da tako usput stvaraju zdravu životnu naviku. Kako bi se izbjegla dehidracija, djeci je bitno redovno nuditi vodu, a preporuka je da dnevna količina unosa bude oko 100 ml po kilogramu tjelesne mase. Što su djeca fizički aktivnija i kako temperature rastu, raste i potreba za povećanim unosom vode.
Voda, kao najzdravije piće svakako treba piti prvi izbor kada su u pitanju djeca!
Stručni savjet za odabir pravog proizvoda sa zaštitnim faktorom možete pronaći u našim ljekarnama!
JU”Internacinalna Ljekarna/Apoteka” Vitez