Energija proljeća već je uveliko oko nas. Vrijeme je to kad se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve u prirodi postaje užurbanije i razigranije što se očituje i na koži. Koža može početi burno reagirati na sve iz okoliša, kako na prvo proljetno sunce, tako i na pelud, na različite trave, ubode insekata i sl. Sve navedeno kod osjetljive kože može napraviti burnu reakciju u obliku crvenila, upale, pojave mjehurića, jakog svraba i peckanja, stoga je potrebno kožu zaštititi i na vrijeme pripremiti za sunce.
Tijekom proljeća kožu treba svakodnevno pravilno njegovati i nanositi kreme s visokim zaštitnim faktorom jer time sprječavamo preuranjeno starenje kože i pojavu hiperpigmentacije, tamnih mrlja i fleka na koži. Sve preparate treba izabrati u skladu s tipom kože, odnosno prema njenim osobinama i načinu na koji koža reagira na sunce i druge alergene. Ako je koža masnija, potrebno je primjenjivati hidratantne kreme s faktorom, a ako je koža suha, mogu se koristiti masnije kreme i uljasti proizvodi i losioni koji imaju visoki zaštitni faktor.
Tijekom proljeća vrlo su česte alergijske reakcije na inhalacijske alergene što se na koži očituje kao atopijski dermatitis ili alergijski dermatitis. Dolaskom proljeća i toplijih dana počinju cvasti lijeska, breza, vrba, ali i razne biljke i razne vrste trava i ambrozija koje izazivaju alergije.
Atopijski dermatitis je česta kožna bolest. Nastaje zbog kombinacije genetskih i okolišnih faktora i može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi. Sklonost dermatitisu najčešće nastaje u ranom djetinjstvu, ali ga mogu razviti i odrasle osobe. U male djece počinje kao crvenilo, stvaranje ljuskica na licu, tjemenu, nogama ili rukama. Pravilnom njegom atopične kože, te svakodnevnom primjenom emolijenasa spriječit će se suhoća kože i smanjiti osjećaj svrbeža. Korištenje samo hipoalergenske kozmetike može biti od iznimno velike pomoći.
Alergijski dermatitits (alergijsko stanje kože) javlja se u kontaktu s nekim biljkama. Može uzrokovati suhu i ispucalu kožu, svrab koji može biti jak, peckanje, oticanje, crvenilo i osip – koprivnjaču, ljuskanje kože ili mjehuriće, kao i zadebljanja na koži. Kod ovih stanja dobro je koristiti proizvode koji u sebi sadrže aloe veru, kamilicu, neven i sl., proizvode koji će umiriti vašu kožu i smanjiti svrab.
Alergija na ubod insekata može uzrokovati edem, otok na mjestu uboda, svrab i koprivnjaču po cijelom tijelu. Blaže simptome, kao i kod alergijskog dermatitisa, možete liječiti i sami uz pomoć aloe vere, kamilice, gaveza i sl. biljnih preparata.
Aloe vera gel idealna je pomoć kod alergije na sunce, ekcema, uboda insekata, oštećene i upaljene kože. Poboljšava masnu kožu sklonu aknama, dok suhu kožu intenzivno hrani, a nadraženu kožu umiruje. Gel ublažava i lokalnu reakciju na koži nakon uboda insekata.
KAKO SE ZAŠTITITI OD ALERGIJA?
1. Prije svega, izbjegavajte izlaganje kože alergenima.
2. Pripremite kožu za sunce na vrijeme. Povećajte unos antioksidansa. Najznačajnijii antioksidansi u zaštiti kože od UV zračenja su karotenoidi (beta-karoten, lutein, likopen, astaksantin), vitamin C, vitamin E, cink i selen. Oni pomažu koži da se brže i učinkovitije adaptira na UV zračenje. Riječ je o superherojima koji sprječavaju preuranjeno starenje kože i jedan su od najbitnijih sastojaka u rutini njege kože.
3. Povećajte unos omega-3 masnih kiselina koje imaju vrlo povoljan učinak na zdravlje. Imaju ključnu ulogu u stvaranju lipidne barijere kože. Smanjuju upalne reakcije, jačaju imunološki sustav i pomažu kod alergija. One također vlaže kožu i ublažavaju nadražaje na koži. U kliničkom istraživanju pokazano je da korištenje omega-3 masnih kiselina smanjuje UVB inducirane opekline i upalne procese, kao i UVA inducirane promjene u koži.
4. Povećajte unos probiotika jer je neuravnoteženost bakterija u organizmu glavni razlog povećanja alergija pa je povećani unos probiotika (dobrih bakterija) u organizam od velike važnosti. Oni potiču tijelo na proizvodnju određenih krvnih stanica i antitijela koji su važni za sprječavanje pretjeranih reakcija tijela na alergene. Posebno se ističu rodovi Lactobacillus i Bifidobacterium.
5. Koristite biljne lijekove – prirodne antihistaminike: koprivu, kamilicu, majčinu dušicu i đumbir za ublažavanje simptoma alergije.
U našim ljekarnama savjetujemo samo najbolje za Vaše zdravlje!